Kineziterapeutė-masažuotoja Renata Četyrko dalinasi: nuo kokių sveikatos bėdų mus gali išgelbėti masažas? | Sanus

Kineziterapeutė-masažuotoja Renata Četyrko dalinasi: nuo kokių sveikatos bėdų mus gali išgelbėti masažas?

Žinios apie masažus bei įvairias jų metodikas mus pasiekia iš amžių glūdumos. Raminantys bei gydantys prisilietimai mūsų kūnui yra, galima sakyti, gyvybiškai svarbūs. Juk net ir mūsų gyvenimas prasideda nuo pirmo oro gurkšnio ir pirmo karto mamos glėbyje. Teigiamą masažų poveikį organizmui patvirtina vien tai, jog šis gydymo bei sveikatos ir grožio palaikymo metodas jau ne vieną tūkstantmetį niekaip neišeina iš mados. “Masažas tinka tiek sergančiam, tiek sveikai besijaučiančiam žmogui” – tvirtina geros savijautos centro “SANUS” kineziterapeutė-masažuotoja, Renata Četyrko, nusprendusi papasakoti, kiek ir kodėl masažas yra toks veiksmingas.

Kokia yra pagrindinė masažo teikiama nauda mūsų kūnui?

Masažas veikia ne tik fiziologinę, bet ir psichologinę būseną. Kad ir kaip žiūrėsime, žmogus yra sudėtingas daugiaplanis organizmas. Jei mintyse jausime sumaištį ir įtampą, atitinkamai reaguos ir mūsų kūnas. Pagrindinė šios procedūros nauda yra raumenų bei emocinės ir psichologinės įtampos sumažinimas, kraujo ir limfos apytakos stimuliavimas. Tai gali būti atliekama profilaktiškai arba kaip pasiruošimas kitoms gydomosioms procedūroms. Reguliariai bei tinkamai atliekamo masažo “pasekmės” gali būti tokios: padidėjęs raumenų elastingumas, pagerėjęs sąnarių paslankumas, sustiprėjusi imuninė sistema, sumažėjęs stresas, padidėjęs darbingumas, aktyvesnė medžiagų apykaita ir tiesesnė laikysena.

Ar svarbu, ką žmogus veikia po masažo?

Taip, tikrai svarbu. Susiplanuokite savo dieną taip, kad po šios procedūros Jums nereikėtų niekur skubėti ir turėtumėte bent pusvalandį ramiam poilsiui. Po masažo Jūsų organizmas bus atsipalaidavęs, kraujotaka suaktyvėjusi, todėl negalima iš karto imtis aktyvios fizinės veiklos (pavyzdžiui, sportuoti). Taip pat nepatariu tuo metu rūkyti, vartoti alkoholio ar maudytis. Geriau ramiai pasėdėkite, pasvajokite, paskaitykite ir būtinai vartokite daugiau skysčių. Vanduo būtų idealus pasirinkimas. Suprantu, jog Jūs, tikriausiai, turite visokių svarbių reikalų, kuriuos būtina atlikti, tačiau suvokite, jog šis poilsio laikas įeina į masažo procedūros sudėtį bei užtikrina ir prailgina jos teigiamą poveikį.

Kokias sveikatos ar išvaizdos bėdas galima nugalėti masažų pagalba?

Tai nėra vaistas nuo visų ligų, tačiau net ir vienos kažkurios kūno dalies masažas gydančiai bei atpalaiduojančiai veikia visą kūną. Sustiprėjęs ir atsipalaidavęs organizmas įgauna didesnį atsparumą įvairioms ligoms, pradedant nuo paprasto imuniteto susilpnėjimo (pvz. slogos) ir baigiant celiulitu, skausmus sukeliančiais judėjimo nesklandumais bei dvasinės sveikatos bėdomis. Daugeliu atvejų masažo dėka Jūs galite atsisakyti skausmą mažinančių ar raminančių medikamentų vartojimo, kurie sveikatai naudos tikrai neduoda. Taigi, tai priemonė, padedanti Jums tapti sveikesniu bendrąja prasme. Na, o sveikesnis žmogus, žinoma, ir atrodo gražiau, patraukliau.

Ar gali masažas pakenkti?

Taip, kiekviena netinkamai naudojama priemonė gali Jums pakenkti. Kad taip neatsitiktų, būtina laikytis nustatytų kontraindikacijų. Savo srities specialistas prieš masažą pasidomės, ar turite kokių nors sveikatos nusiskundimų – traumų, buvusių operacijų, ar vartojate kokius nors vaistus ir t. t. Kai kurie medikamentai gali turėti įtakos masažo poveikiui. Taip pat labai svarbus šios procedūros dažnumas. Jei atliksite ją per dažnai (tarkim, kasdien), organizmas nespės atsigauti tarp sesijų ir norimo rezultato nesulauksite.

Ar gydomasis masažas yra skausmingas?

Labai dažnai žmonės kreipiasi į masažo specialistus jau jausdami skausmą, todėl net ir švelnūs prisilietimai jiems atrodo skausmingi. Svarbu suvokti skausmo pobūdį – Jūsų skausmas yra “aštrus” ar “bukas”? Gydantis terapinis skausmas yra “bukas”. Žmogui atrodo, kad skaudama vieta yra spaudoma kažkokiu buku daiktu. “Aštrus” skausmas yra staigesnis ir mažiau pakenčiamas. Jei masažo metu jaučiate staigius “aštrius” dūrius, nekentėkite ir būtinai praneškite apie tai masažistui. Apskritai, jeigu jaučiate kažką nemalonaus ir nepriimtino, pasakykite. Skausmas masažo metu turi būti “bukas” ir nesukeliantis diskomforto.

Jeigu žmogų kamuoja nugaros, pečių skausmai, ar kitos, su nejudriu gyvenimo būdu susijusios bėdos, visų pirma, jam rekomenduotumėte masažus, ar mankštas?

Tiesą pasakius, mūsų klientai dažniausiai ir yra fiziškai neaktyvūs, sėdimą darbą dirbantys žmonės. Mes juos, visų pirma, nukreipiame pas kineziterapeutą pradiniam ištyrimui. Po to jau galima suteikti klientui konkrečias rekomendacijas ir patarimus. Jei jis turi galimybę tiek lankytis mankštose, tiek masažuose, rezultatai pasiekiami greičiau.

Kokios rūšies ir kokiu dažnumu rekomenduotumėte masažus, jei žmogus norėtų jų profilaktiškai?

Šiuo metu, kai gyvenimo tempas vis greitėja, daugėja streso ir įtampos darbe, įvairios ligos “jaunėja”, o nemaža žmonių dalis vis dar teikia pirmenybę nejudriam gyvenimo būdui, rekomenduočiau bent 10 masažo procedūrų per metus, nepriklausomai nuo jo rūšies. Tiesiog pasitarkite su specialistais pasirinktame salone ar sveikatingumo centre. Jie patars, kokio dažnumo ir kokio pobūdžio procedūros Jums tinkamos pagal Jūsų gyvenimo būdą, galimybes bei sveikatos būklę.

Kiek veiksmingas yra masažas, kaip grožio procedūra?

Grožis yra labai plati sąvoka. Masažo poveikis tikrai pastebimas, tačiau tik kuriam laikui. Tarkime, labai dažnai, ypač šylant orams, merginos ir moterys trokšta atsikratyti celiulito ir renkasi anticeliulitinius masažus. Svarbu suvokti, jog masažas yra veiksminga profilaktinė pagalbinė priemonė, efektyviai padedanti užkirsti kelią esamos būklės progresavimui, tačiau norint palaikyti savo grožį, būtina prijungti dar ir tinkamą mitybą bei fizinį aktyvumą.

Kiek naudingas gali būti savimasažas namuose? Ar juo galima iš dalies pakeisti profesionalias procedūras?

Žmogaus organizmas yra unikalus. Jei jaučiamės įsitempę, ar kažką skauda, jis iškart siunčia mums žinutę “Ei, pamasažuok mane!”. Visada atkreipkite į tokius pranešimus dėmesį ir vykdykite savo kūno poreikius. Patrinkite, pamaigykite ar paplekšnokite skaudamas vietas. Tai tikrai naudinga ir nieko nekainuoja. Deja, savimasažo poveikis niekada nebus toks stiprus, kaip specialisto profesionaliai atliekamos procedūros jau vien dėl to, kad masažuojant save, mums, tiesiog, nepavyksta taip efektyviai atsipalaiduoti.

***

Šiuo metu įvairių masažų pasiūla tikrai didelė. Tai tik įrodo, kokia naudinga ir reikalinga ši procedūra, ypač šiais visuotinio skubėjimo bei per ilgo sėdėjimo laikais. Modernus gyvenimas bei greita įvairių technologijų raida suteikia mums daug komforto, tačiau tuo pat metu įspraudžia į kasdieniu stresu pripildytų darbinių reikalų ir per mažo fizinio aktyvumo spąstus. Nė nepajuntame, kaip po truputį tampame nusilpę, nedarbingi, pradedame jausti įvairius skausmus. Šiuolaikinis apsiskaitęs žmogus dažniausiai jau puikiai supranta, jog medikamentais tokių problemų neišspręs, todėl ieško veiksmingesnių būdų. Mankštos, sveikesnė mityba ir masažai yra maloni, naudinga ir veiksminga alternatyva tiems, kurie trokšta susigrąžinti sveikatą, tačiau nenori maitinti savo organizmo cheminėmis medžiagomis. Paklauskite savęs: mieliau gertumėte kokias nors tabletes, ar kartas nuo karto atsipalaiduotumėte masažo kabinete?

Jurgita Barišauskienė @Sanuscentras