Projektas “Sportuoja kartos”
Vyresniame amžiuje daugelis žmonių susiduria su sveikatos problemomis, kurios gali pabloginti gyvenimo kokybę ir apriboti kasdienę veiklą. Tačiau reguliarus fizinis aktyvumas gali būti vienas efektyviausių būdų, siekiant išlaikyti sveikatą, energiją ir gerą nuotaiką. Dėl to Gyvensenos medicinos centras “Sanus” įgyvendina projektą “Sportuoja kartos”.
Kraujotakos sistemos ligos, tokios kaip hipertenzija (aukštas kraujospūdis), aterosklerozė, koronarinė širdies liga ir kiti širdies bei kraujagyslių sutrikimai, dažnai atsiranda dėl nejudraus gyvenimo būdo, nesveikos mitybos ir senėjimo proceso.
Fizinis aktyvumas gerina kraujotaką:
- padeda palaikyti kraujagyslių elastingumą ir mažina kraujospūdį, kas yra itin svarbu siekiant išvengti hipertenzijos ir jos komplikacijų.
- mažina „blogojo“ cholesterolio (MTL) lygį ir didina „gerąjį“ cholesterolį (DTL), taip padėdamas mažinti aterosklerozės ir širdies infarkto riziką.
- stiprina širdies raumenį, gerina jo efektyvumą ir padeda kraują pumpuoti lengviau.
- skatina geresnę kraujo cirkuliaciją organizme, todėl audiniai gauna daugiau deguonies ir maistinių medžiagų, o tai pagerina bendrą organų funkciją.
- padeda reguliuoti kūno svorį, mažinant nutukimo, kuris yra vienas iš pagrindinių kraujotakos ligų rizikos veiksnių, tikimybę.
- mažina uždegiminius procesus organizme, kurie yra svarbūs kraujagyslių pažeidimo ir ligų vystymosi veiksniai.
Todėl reguliarus judėjimas yra vienas veiksmingiausių būdų mažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką bei valdyti jų simptomus.
Senstant natūraliai prarandama dalis raumeninės ir kaulinės masės, todėl didėja judamojo-atramos aparato ligų bei traumų rizika. Labai svarbu paminėti, kad reguliarus fizinis aktyvumas gali padėti sulėtinti šiuos procesus. Jo metu ne tik stiprinami kaulai ir raumenys, mažinamas sąnarių sąstingis bei skausmas, bet ir lavinama pusiausvyra bei koordinacija.
Vyresniame amžiuje didėja osteoporozės ir sąnarių ligų rizika, o remiantis tyrimų duomenimis, 1 iš 3 asmenų virš 65 metų patiria griuvimus namuose bent kartą per metus, kurie gali išprovokuoti šių ligų atsiradimą ar paūmėjimą. Apart prasto regėjimo, netinkamos namų aplinkos, aprangos ar avalynės griuvimus taip pat sukelia ir pusiausvyros problemos bei raumenų nusilpimas. Todėl reguliarus fizinis aktyvumas yra dažnai naudojamas kaip efektyvi griuvimo prevencijos priemonė. Todėl Gyvensenos medicinos centro “Sanus” įgyvendinamas projektas “Sportuoja kartos” yra naudingas ir kaip griuvimų prevencijos aspektas.
Taip pat vyresnio amžiaus žmonių tarpe neretai pasitaiko miego sutrikimų. Reguliarus fizinis aktyvumas padeda greičiau užmigti, gerina miego kokybę ir padeda organizmui atsipalaiduoti. Net lengva popietinė mankšta gali turėti teigiamą poveikį miego rėžimui.
Fizinis krūvis turi teigiamą poveikį ne tik fizinei, bet ir psichikos sveikatai. Mankšta skatina endorfinų, dar vadinamų „laimės hormonais“, išsiskyrimą, todėl gali padėti kovoti su depresija, nerimu ir stresu. Be to, fizinė veikla gerina smegenų kraujotaką, stiprina atmintį ir mažina demencijos riziką. Grupinės mankštos ar kitos bendros fizinės veiklos formos yra itin svarbios vyresnio amžiaus žmonių emocinei gerovei ir bendram gyvenimo džiaugsmui, nes jų metu yra suteikiama galimybė bendrauti, užmezgant naujus ryšius ir stiprinant socialinius santykius. Gyvensenos medicinos centras “Sanus” įgyvendina projektą “Sportuoja kartos”, kurio metu vykdomos grupinės mankštos padeda senjorams gerinti bedrą savijautą.
Projektas “Sportuoja kartos” bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.