Projekto „Suaugusiųjų fizinio aktyvumo skatinimas pasitelkiant mobiliąją programėlę“ tarpiniai rezultatai | Sanus

Projekto „Suaugusiųjų fizinio aktyvumo skatinimas pasitelkiant mobiliąją programėlę“ tarpiniai rezultatai

Įpusėjus Gyvensenos medicinos centro „Sanus“ vykdomam projektui „Fizinio aktyvumo skatinimas pasitelkiant mobiliąją programėlę“ centras nori pasidalinti tarpiniais rezultatais, kurie visus teigiamai nustebina!

Trumpai apie vykdomą projektą. Projekto tikslas – mobiliosios aplikacijos pagalba skatinti suaugusiųjų asmenų fizinį aktyvumą įtraukiant juos į sporto veiklas. Projekto dalyviai vieną kartą per savaitę lankosi „Sanus“ centro treniruotėse su kineziterapeutu, kartą per savaitę sportuoja nuotoliniu būdu bei kartą per savaitę sportuoja savarankiškai su sudarytomis individualiomis treniruočių programomis ir visa tai vyksta net 52 savaites (vienerius metus). Taip pat visiems projekto dalyviams „Sanus“ kineziterapeutai atlieka fizinės būklės vertinimą bei kūno masės analizę su profesionaliu, medicininę paskirtį turinčių analizatoriumi. Projekto dalyviai užpildo gyvensenos klausimyną pateikdami duomenis apie savo fizinį aktyvumą, nueinamus žingsnius, mitybos racioną ir įpročius bei savijautą ir psichikos sveikatą. Po 52 savaičių fizinės būklės vertinimas, kūno masės analizė ir gyvensenos klausimyno pildymas atliekamas pakartotinai, kad būtų galima matyti pasikeitusius sveikatos rodiklius.

Tad kokių gi rezultatų padėjo pasiekti šis projektas? Ir kokios projektą įgyvendinusių kineziterapeutų įžvalgos?

Vertinant gyvensenos klausimyno duomenis pastebėta, kad daugiau projekto dalyvių pažymėjo jog gerą savijautą jiems lemia fizinis aktyvumas. Taip pat padidėjo nueinamų žingsnių kiekis, buvo renkamasis sveikatai palankesnis maistas nei prieš projektą.

Žemiau pateiktose diagramose galime matyti kaip keitėsi dalyvių fizinis aktyvumas namų ruošoje. Čia pateikta tik viena iš amžiaus grupių (40-49 m. asmenys), tačiau visose amžiaus grupėse matyti ta pati tendencija, kad projekto dalyviai tapo aktyvesni ne tik lankantis mūsų užsiėmimuose, bet ir savo namų ruošoje pradėjo daugiau judėti!

Lyginant fizinės būklės ir kūno masės analizės rodiklius surinktus projekto pradžioje ir pabaigoje gauta tiek pagerėjusių tiek pablogėjusių rezultatų, tačiau daugumos asmenų, kurie reguliariai sportavo bei lankėsi kitose projekto veiklose sveikatos rodikliai pagerėjo. Aktyvūs dalyviai pagerino pusiausvyros, mobilumo, lankstumo, judesių koordinacijos, bendros kūno ištvermės ir jėgos rodiklius. Taip pat jie minėjo, kad pagerėjo bendra savijauta ir miego kokybė. Palyginus kūno masės analizės rodiklius matyti, kad aktyvių projekto dalyvių kūno masės sudėtis pakito: padidėjo raumeninė masė bei vandens kiekis organizme, sumažėjo vidinių ir išorinių riebalų, kai kuriais atvejais atsirado raumenų masės balansas tarp kairės ir dešinės kūno pusės (neretai raumeninė masė būna didesnė dominuojančiose galūnėse).

Mažiau aktyvių projekto dalyvių sveikatos rodikliai arba nepakito arba tapo dar prastesni nei buvo, tačiau kai kuriais atvejais tai lėmė patirtos traumos, turėtos operacijos, lėtinės ar ir kitos gretutinės ligos.

Nors mokslinio tyrimo, kuriame būtų griežta priežiūra bei sekimas visų kintamųjų ir iškraipančių rezultatus veiksnių, nevykdėme, tačiau galime daryti prielaidą, kad tokio pobūdžio projektai ar sveikatinančios fizinio aktyvumo veiklos su kitomis palaikančiomis /motyvuojančiomis veiklomis (fizinės būklės vertinimas, kūno masės analizė – noras pagerinti šių tyrimų rezultatus) ar veiklomis didinančiomis sveikos gyvensenos raštingumą (paskaitos/seminarai, rekomendacijos, konsultacijos, pritaikytos treniruočių programos) yra BŪTINOS norint turėti, išlaikyti ar pagerinti sveikatą bei išvengti ar atitolinti lėtines neinfekcines ligas.

Trumpas projekto pristatymo vaizdo įrašas: https://youtu.be/7bR31wX-_LY?si=Pf3B5nyzbKaRPMDd

Projektas „Fizinio aktyvumo skatinimas pasitelkiant mobiliąja programėlę“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.