Tris metus trukęs projektas „Fizinio aktyvumo skatinimas pasitelkiant mobiliąją programėlę“ atnešė netikėtų rezultatų!
Projekto pavadinimas suponuoja apie pagrindinę projekto mintį, kuri skambėtų taip: fizinio aktyvumo skatinimas naudojant išmaniąsias technologijas. Projektas buvo skirtas suaugusiems asmenims, t. y. nuo 18 metų iki, sakykime, 120 metų.
Projekte dalyvavo 21-76 m. asmenys, per du projekto etapus viso 200 asmenų. Kurie metus laiko treniravosi. Treniravosi savarankiškai (su profesionaliomis ir individualiomis treniruočių programomis), kartu su kineziterapeutu sporto salėje, kartu su kineziterapeutu nuotoliniu būdu. Turėjo prieigą prie sveikatingumo treniruočių ir paskaitų, kurios buvo patalpintos vaizdo įrašų formatu. Dalį projekto laiko turėjo galimybę sekti sveikatingumo informaciją mobiliojoje programėlėje „SanusCentras“ kuri yra nemokama, Lietuviška ir prieinama visiems.
Visų pirma, tai rezultatų stebėsenai pasitelkėme net tris „ganėtinai“ objektyvius įrankius. Projekto pradžioje ir pabaigoje atlikome individualų fizinės būklės vertinimą. Tai kineziterapijos testų rinkinys padedantis nustatyti asmens gebėjimą atlikt tam tikrus judesius (išlaikyti pusiausvyrą, atsitūpti, padaryti atsispaudimą, pasiekti kojų pirštus riešais ir pan.). Kiekvieno projekto dalyvio prašėme užpildyti gyvensenos klausimyną projekto pradžioje ir pabaigoje. Be to atlikome kūno masės analizę, kuri leido įvertinti turimą vandens, riebalų ir raumenų kiekį, šių komponentų balansą bei kūno masės indeksą. Ir žinoma, kūno masės analizę pakartojome projekto pabaigoje!
Ir kokių gi rezultatų pavyko pasiekti?
Plačiausiai norėtume pristatyti rezultatus gautus vertinant gyvensenos klausimyną. Projekto dalyvių gyvensenos klausimyną prašėme užpildyti du kartus, prieš prasidedant projekto veikloms (treniruotėms, fizinės būklės vertinimui ir kt.) ir po veiklų, t. y. po 52 savaičių.
Labiausiai nustebino tai kokį didelį pokytį galima pasiekti reguliariai rūpinantis savo fiziniu aktyvumu vienerius metus (52 savaites).
Žvelgiant į vyriausiuosius projekto dalyvius (70-79 m. amžiaus grupę) matome ženklų pokytį nueinamų žingsnių per dieną. Atsirado nemažai snejorų, kurie nueina rekomenduojamus 10000 žingsnių per dieną!
Žiūrint į 30-39 m. grupę pastebėjome, kad šios amžiaus grupės mitybos įpročiai pasikeitė į gerąją pusę, pvz. daržovių ir vaisių suvartojimas padidėjo net 6 procentais. Žemiau pateikiame grafiką:
Sportujančiųjų asmenų grupė, kuri atitinka minimalias fizinio aktyvumo rekomendacijas taip pat augo kaip ant mielių!
Lyginant fizinės būklės ir kūno masės analizės rodiklius surinktus projekto pradžioje ir pabaigoje gauta tiek pagerėjusių tiek pablogėjusių rezultatų, rezultatai iš esmės gauti tokie patys kaip ir vertinant pirmojo etapo dalyvių rezultatus. Daugumos asmenų, kurie reguliariai sportavo bei lankėsi kitose projekto veiklose sveikatos rodikliai pagerėjo. Aktyvūs dalyviai pagerino pusiausvyros, mobilumo, lankstumo, judesių koordinacijos, bendros kūno ištvermės ir jėgos rodiklius. Taip pat jie minėjo, kad pagerėjo bendra savijauta ir miego kokybė. Palyginus kūno masės analizės rodiklius matyti, kad aktyvių projekto dalyvių kūno masės sudėtis pakito: padidėjo raumeninė masė bei vandens kiekis organizme, sumažėjo vidinių ir išorinių riebalų, kai kuriais atvejais atsirado raumenų masės balansas tarp kairės ir dešinės kūno pusės (neretai raumeninė masė būna didesnė dominuojančiose galūnėse).
Mažiau aktyvių projekto dalyvių sveikatos rodikliai arba nepakito arba tapo dar prastesni nei buvo, tačiau kai kuriais atvejais tai lėmė patirtos traumos, turėtos operacijos, lėtinės ar ir kitos gretutinės ligos.
Nors mokslinio tyrimo, kuriame būtų griežta priežiūra bei sekimas visų kintamųjų ir iškraipančių rezultatus veiksnių, nevykdėme, tačiau galime daryti prielaidą, kad tokio pobūdžio projektai ar sveikatinančios fizinio aktyvumo veiklos su kitomis palaikančiomis /motyvuojančiomis veiklomis (fizinės būklės vertinimas, kūno masės analizė – noras pagerinti šių tyrimų rezultatus) ar veiklomis didinančiomis sveikos gyvensenos raštingumą (paskaitos/seminarai, rekomendacijos, konsultacijos, pritaikytos treniruočių programos) yra BŪTINOS norint turėti, išlaikyti ar pagerinti sveikatą bei išvengti ar atitolinti lėtines neinfekcines ligas.
Projektas „Fizinio aktyvumo skatinimas pasitelkiant mobiliąja programėlę“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.